← Onderzoek & inzichten
★ STUDIE · 14 MIN

Economisch rapport 2026: hogere marges, lagere winsten, een land in tweeën

Het panel van 575.000 vennootschappen die voor 2024 neerlegden, een jaar later hernomen: de brutomarge van kmo's stijgt met 5%, de nationale winst daalt met 8 à 15% naargelang de lezing, geconcentreerd bij een tiental grote spelers, en het aantal oprichtingen explodeert, maar niet langer als vennootschap. De stand van het Belgische bedrijfsleven, gewest per gewest.

AK
Aurélien Kinet
Oprichter · Rovalta · 08 september 2026 · Bijgewerkt op 22 september 2026

Belgische bedrijven verkochten in 2025 duurder, betaalden meer lonen en verdienden minder geld. Dat is de harde samenvatting van de 515.835 jaarrekeningen over boekjaar 2025 die al bij de Nationale Bank zijn neergelegd en die Rovalta op 22 september 2026 heeft doorgelicht. Achter dat gemiddelde gaan twee werelden schuil: de ene helft van de vennootschappen groeit, de andere staat stil. En een tiental grote spelers, met de holdings op kop, bepaalt of het nationale resultaat stijgt of daalt.

Dit rapport bekijkt de economie vanuit de bedrijven zelf: vennootschap per vennootschap, op basis van het ondernemingsregister en de neergelegde jaarrekeningen, nog voor Statbel en de NBB hun totaalcijfers publiceren. Het is bedoeld voor wie een bedrijf, het eigen bedrijf of dat van een klant, wil vergelijken met de rest van de Belgische bedrijven.

Kernpunten

+4,9%
totale brutomarge in 2025
453.334 vennootschappen, gevolgd over twee jaar
-8 tot -15%
totale nettowinst, orde van grootte
10% gelezen op 82.4% van de neerleggingen
17.596 €
winst voor de mediane vennootschap
tegen 17.350 € in 2024, oftewel +1,4%
+16%
starters van januari tot augustus 2026
-2,6% voor vennootschappen
26%
van de vennootschappen verlieslatend
tegenover 28% een jaar eerder
  • De brutomarge van de kmo’s stijgt voor het tweede jaar op rij met 5%, maar de loonmassa volgt met +4,5%. Slechts de helft van de vennootschappen ziet haar marge stijgen.
  • De totale winst daalt met 10% in dit stadium, en wellicht met meer. Dat zegt weinig over de kmo’s: 52% van de vennootschappen doet het beter dan een jaar eerder, en de mediane vennootschap boekt 17.596 euro winst tegen 17.350 een jaar eerder. De daling zit bij een tiental grote spelers, vooral holdings, die samen 20,8 miljard minder winst boeken: meer dan de hele nationale daling.
  • Nooit eerder werden in België zoveel ondernemingen opgericht. Maar het gaat om eenmanszaken: het aantal nieuwe vennootschappen daalt.
  • Wallonië is het enige gewest waar de winsten stijgen. Brussel telt de meeste verlieslatende vennootschappen en de meeste met een negatief eigen vermogen.
  • Horeca en bouw zijn goed voor vier op de tien faillissementen en voor de slechtste gezondheidsscores. Juridische diensten, gezondheidszorg en IT zijn de sterkste sectoren.

Hogere marges, lagere winsten

Elke jaarrekening bevat de cijfers van het boekjaar en die van het jaar ervoor. Zo kan elk bedrijf met zichzelf worden vergeleken. Bij de 453.334 vennootschappen waarvoor dat kan, steeg de totale brutomarge van € 93,2 mld naar € 97,8 mld. De personeelskosten stegen bijna even snel. De totale EBITDA bleef nagenoeg stabiel (+4,1%), terwijl de nettowinst met 10% daalde.

Dat laatste cijfer vraagt de voorzichtigheid die de officiële statistiek inbouwt door zes maanden later te publiceren. Het is gelezen op 82.4% van het boekjaar en beweegt nog: onze editie van 8 september, op 85% van de neerleggingen, gaf -16%. Twee vaststellingen geven niettemin de richting aan. De eerste helft van de neerleggingen, al maanden volledig, draagt vrijwel het hele nationale resultaat, omdat het de grote vennootschappen zijn die vroeg neerleggen. En over het vorige boekjaar, intussen afgesloten, haalden de laatste indieners samen 5,4 miljard weg: zij verzwaren de daling, zij keren ze niet om. Gelezen op de neerleggingen van 2024 zelf in plaats van op de vergelijkende kolom van 2025, komt de daling uit op 8% in plaats van 10. De daling staat dus vast, de omvang ligt tussen 8 en 15%, en elk decimaal dat vandaag wordt gepubliceerd is morgen fout.

Daarom beschrijft dit totaal uw onderneming niet. 20.8% van de in België aangegeven winst zit bij tien vennootschappen, 41% bij honderd. Gemeten per vennootschap zegt het land het omgekeerde: de mediane vennootschap boekt 17.596 euro winst tegen 17.350 een jaar eerder, oftewel +1,4%. De nuance zit in de ratio: het deel van de brutomarge dat als winst overblijft zakt van 37.3% naar 36.5%. De typische vennootschap haalt dus iets meer binnen, maar houdt een iets kleiner deel over van wat ze voortbrengt, en het aandeel verlieslatende vennootschappen stijgt van 25.8% naar 26.5%. Geen ineenstorting, maar ook geen opklaring.

Boekjaar 2025 tegenover 2024, telkens dezelfde vennootschappen
20242025Verschil
Omzet (volledige schema's)€ 957 mld€ 972 mld+1,5%
Brutomarge€ 93,2 mld€ 97,8 mld+4,9%
Personeelskosten€ 170,0 mld€ 177,7 mld+4,5%
EBITDA€ 120,5 mld€ 125,4 mld+4,1%
Nettowinst€ 121,3 mld€ 108,9 mld-10,2%
Liquide middelen€ 132,2 mld€ 138,2 mld+4,5%
Wat er in 2025 veranderde, bij dezelfde vennootschappen
Rovalta · jaarrekeningen neergelegd bij de NBB · gegevens van 8 september 2026

De winstdaling speelt zich af aan de top: de tien grootste dalingen zijn samen goed voor 20,8 miljard, meer dan de volledige nationale daling. Het gaat vooral om holdings, waarvan het resultaat het ritme volgt van de dividenden die hun dochters uitkeren (Taminco, Titan, Avnet, Nayarit, Sofina), en om enkele grote groepen: Electrabel verdient nog 5 miljard, maar 2,85 miljard minder dan in 2024, en Carglass, D’Ieteren en KBC Groep leveren elk meer dan een miljard in. Zonder die grote spelers is de winst van de Belgische kmo’s stabiel tot licht hoger: 52% van de vennootschappen doet het beter dan in 2024, en hun samengetelde cash stijgt met 4,5%.

Een jaar eerder gaf dezelfde berekening een brutomarge van +5,9% en een winst van +11%. De kentering van 2025 zit dus volledig bij de grootste resultaten, niet bij de doorsneeonderneming.

Voor een CFO
De juiste maatstaf is niet het gemiddelde maar de mediaan: +1,8% brutomarge per vennootschap in 2025, en 54,9% van de vennootschappen in de plus. Een kmo met 3% meer brutomarge deed het beter dan de meerderheid van haar branchegenoten. Een kmo waarvan de loonmassa met meer dan 4,5% steeg, deed het slechter dan het land als geheel.

Vier trajecten

Eén mediaan kan maar een deel van het land beschrijven. Een groei in procent bestaat niet voor een vennootschap die vorig jaar geen winst had, en het woord « verlieslatend » verwart een verlies dat slinkt met een verlies dat uitdijt. Tussen twee boekjaren kan een vennootschap maar vier dingen doen. Hier zijn ze alle vier.

Panel 2024 hernomen in 2025, mediaan van elke groep
Vennootschappen20242025Verschil
Winst in beide boekjaren297.64540.617 €42.292 €+4,1%
Verlies in beide boekjaren72.908−14.690 €−14.305 €verlies -2,3%
Van winst naar verlies51.59714.281 €−12.575 €—
Van verlies naar winst48.734−11.650 €15.112 €—

Het verlieslatende weefsel zakt niet verder weg. Van de 72.908 vennootschappen die twee jaar op rij verlies boekten, verkleint 51,3% het hare, en het mediane verlies krimpt met 2,3%. Kop of munt dus: geen algemeen herstel, geen verergering. Tot nu toe sloeg « verlieslatend » even goed op een vennootschap die eruit klimt als op een die vastloopt.

De doorstroming is groot en in evenwicht. Meer dan honderdduizend vennootschappen wisselen in één jaar van kamp, bijna evenveel in beide richtingen en voor vergelijkbare bedragen: men valt van een mediane winst van 14.281 euro naar een verlies van 12.575, en men klimt van een verlies van 11.650 euro naar een winst van 15.112.

Voor een CFO
Het land valt niet uiteen op enkele procenten, het valt uiteen op twee schaalgroottes. De rendabele kern haalt 42.292 euro mediane winst en groeit met 4,1%. De drie andere groepen spelen tussen −15.000 en +15.000 euro. Een vennootschap die omslaat verdiende al maar een derde van wat een stabiele verdient: geen ongeluk dat willekeurig toeslaat, maar een rand die rond nul schommelt. Een kmo situeren begint met weten in welke van de twee populaties ze zit.

Oprichtingen: de boom van de zelfstandigen

137.947 ondernemingen die vandaag nog ingeschreven zijn, gingen in 2025 van start: een record, 14% meer dan in 2024. En 2026 versnelt nog: 100.679 starters van januari tot augustus, tegenover 86.616 in dezelfde periode van 2025.

Maar het gaat niet om vennootschappen. Het aantal rechtspersonen dat in acht maanden werd opgericht, daalt met 2,6% (40.146 tegenover 41.232). De hele stijging komt van eenmanszaken, in bijberoep of in hoofdberoep. Het aandeel van de vennootschappen in de oprichtingen, in 2019 nog 58%, zakte tot 48% in 2025 en tot 40% in het begin van 2026.

Starters per jaar (entiteiten die nog in de KBO zijn ingeschreven)
JaarAlle entiteitenVennootschappen
201976.08144.114
202079.14946.795
202193.73655.580
202298.23857.549
2023106.96060.623
2024120.50764.381
2025137.94766.102
Steeds minder nieuwe vennootschappen
Rovalta · KBO Open Data · entiteiten die nog ingeschreven zijn

Voor boekhouders, banken en verzekeraars die leven van de oprichting van vennootschappen is de boodschap duidelijk: de instroom van nieuwe vennootschapsdossiers is vlak, die van zelfstandigen explodeert. Voor de overheid is de ‘ondernemersdynamiek’ van 2026 er een van bijberoepen, niet van jobcreatie.

Faillissementen: horeca en bouw

Van juni tot augustus 2026 werden 2.729 faillissementen in het register gepubliceerd, ongeveer 910 per maand, met een inhaalbeweging in juni. Vier op de tien treffen de restaurants of de bouw. Vlaanderen is goed voor bijna de helft, in verhouding tot zijn aandeel in het aantal bedrijven.

Gepubliceerde faillissementen sinds eind april 2026, per sector
Rovalta · KBO, codes 048 tot 053, datum van publicatie in het register
Gepubliceerde faillissementen sinds eind april 2026, per gewest
GewestFaillissementenAandeel
Vlaanderen1.88048,3%
Wallonië71318,3%
Brussels Hoofdstedelijk Gewest55314,2%
Gepubliceerde faillissementen sinds eind april 2026, per bekende sector
SectorFaillissementenAandeel
Restaurants en cafés44218,8%
Gespecialiseerde bouwwerkzaamheden32814,0%
Detailhandel28612,2%
Projectontwikkeling en bouw van gebouwen1496,4%
Groothandel1365,8%
Vervoer te land1325,6%
Persoonlijke diensten853,6%
Hoofdkantoren en managementadvies813,5%
Diensten voor gebouwen803,4%
Vastgoedactiviteiten582,5%

Het signaal strookt met de jaarrekeningen: bij de restaurants is 34% van de vennootschappen verlieslatend en heeft 23% een zwakke gezondheidsscore, de logiessector doet het nog slechter (45% verlieslatend). De dagelijkse opvolging staat op de pagina Faillissementen.

Wallonië, Vlaanderen, Brussel

Wallonië boekt het beste jaar: de gepubliceerde omzet stijgt met 3,2%, de totale winst met 8,8%. Het is het enige gewest dat op beide punten in het groen staat. Vlaanderen, goed voor 64% van de neerleggingen en € 644 mld eigen vermogen, krijgt de terugval van enkele grote groepen en hun holdings te verwerken: totale winst -18%. De tien grootste Vlaamse dalingen (met Taminco, Carglass, Unilin en Janssen Pharmaceutica op kop) zijn samen goed voor 14,5 miljard, meer dan de daling van het hele gewest. Brussel groeit nauwelijks en scoort het zwakst: 32% verlieslatende vennootschappen en 17% met een negatief eigen vermogen, een gevolg van de vele holdings en vastgoedvennootschappen die er hun zetel hebben.

Boekjaar 2025 per gewest van de zetel
GewestNeerleggingenGepubl. omzet (verschil)Nettowinst (verschil)
Vlaanderen298.370€ 615 mld +1,4%€ 55,8 mld -17,7%
Wallonië110.502€ 117 mld +3,2%€ 16,0 mld +8,8%
Brussels Hoofdstedelijk Gewest56.478€ 236 mld +1,2%€ 36,0 mld +0,3%

Winnende en verliezende sectoren

Wij publiceren geen rangschikking van winnende en verliezende sectoren meer. Onze septembereditie gaf er een, gebouwd op de gecumuleerde winst per sector, en ze hield geen stand: drie punten verschil in volledigheid volstonden om IT van winnaar, met een winst die 30% hoger heette, in verliezer te doen omslaan, op -6%, zonder dat één vennootschap van resultaat veranderde. Alleen de samenstelling van de gemeten groep was verschoven. Een sector telt vaak minder dan duizend vennootschappen, en de som wordt bepaald door de drie grootste.

De laatste kolom van de tabel legt uit waarom. Ze geeft het aandeel van de vennootschappen in de sector dat de jaarrekening 2025 al neerlegde, en dat loopt van 73,9% in transport en horeca tot 89,6% bij de holdings. De richting van dat verschil telt: vennootschappen in moeilijkheden leggen laat neer, dus de kwetsbaarste sectoren zijn het minst volledig, en elke lezing van hun totalen vleit hen. De verschilkolommen blijven in de tabel staan, maar ze zijn geen conclusie.

Wat wel leesbaar is zonder het sluitstuk van de neerleggingen af te wachten, zijn de aandelen. Menselijke gezondheidszorg en de juridische beroepen tellen minder dan één verlieslatende vennootschap op tien. Logies telt er meer dan vier op tien, horeca en persoonlijke diensten een derde. Het leerzaamste geval is de farmacie: 2,6 miljard gecumuleerde winst, en 39% verlieslatende vennootschappen. Enkele reuzen verbergen er een meerderheid van kleine structuren in het rood, iets wat geen enkel sectortotaal ooit zal zeggen.

Boekjaar 2025 per sector (NACE-afdeling van de hoofdactiviteit)
SectorGepubl. omzetVerschil omzetVerschil winstPanel neergelegd
46 · Groothandel€ 214,6 mld+0,8%+4%82,2%
10 · Voedingsindustrie€ 44,2 mld+8,6%-56%80,0%
47 · Detailhandel€ 42,5 mld+1,9%+13%79,8%
35 · Energie (productie, distributie)€ 26,4 mld+14,3%-35%87,0%
20 · Chemische industrie€ 20,3 mld+6,3%-73%86,2%
52 · Opslag en logistiek€ 17,1 mld+9,6%-10%82,4%
82 · Administratieve en ondersteunende diensten€ 16,4 mld+7,9%+3%86,6%
21 · Farmaceutische industrie€ 14,2 mld-0,7%+4%86,1%
86 · Menselijke gezondheidszorg€ 12,1 mld+5,2%+3%87,8%
49 · Vervoer te land€ 11,3 mld+1,8%-3%73,9%
28 · Vervaardiging van machines€ 11,0 mld-2,7%-51%87,8%
64 · Holdings en financiële activiteiten€ 10,5 mld+8,2%-23%89,6%
62 · Programmering en IT-advies€ 10,5 mld+1,9%-47%88,2%
70 · Hoofdkantoren en managementadvies€ 10,1 mld-3,8%-15%89,0%
72 · Onderzoek en ontwikkeling€ 6,3 mld+61,5%+513%85,2%
41 · Projectontwikkeling en bouw van gebouwen€ 6,1 mld+7,0%+6%77,8%
43 · Gespecialiseerde bouwwerkzaamheden€ 5,9 mld+1,7%+5%82,0%
68 · Vastgoedactiviteiten€ 5,7 mld-1,7%+10%86,2%
69 · Juridische en boekhoudkundige diensten€ 2,0 mld+11,1%+14%88,7%
55 · Logies€ 1,4 mld0,0%-51%81,3%
56 · Restaurants en cafés€ 1,2 mld0,0%-11%74,0%
96 · Persoonlijke diensten€ 0,8 mld0,0%+17%79,1%

De restaurants maken als groep nog altijd een kleine winst (0,3 miljard, iets minder dan in 2024), maar blijven samen met logies en persoonlijke diensten de sector met de meeste verlieslatende vennootschappen. In vastgoed is 38% van de vennootschappen verlieslatend: meestal gaat het om patrimoniumvennootschappen waarvan het boekhoudkundige verlies een bewuste keuze is, geen teken van problemen.

Voor een CFO
Om een kmo met haar sector te vergelijken, volstaan twee ratio’s: het aandeel verlieslatende vennootschappen (van 9% bij boekhouders en advocaten tot 45% in de hotelsector) en het aandeel gezondheidsscores onder 2 (van 3% tot 29%). Een verlieslatende vennootschap in een sector met 9% is een uitzondering; in een sector met 40% is het de norm.

De grootste bedrijven

De tien grootste statutaire omzetcijfers van het land zijn samen goed voor ruim 190 miljard. Het gaat vooral om aankoopcentrales en facturatieplatformen van buitenlandse groepen (Toyota, ExxonMobil, Cargill, Mastercard): de omzet passeert via België, de werkgelegenheid veel minder. De Antwerpse raffinaderijen gaan achteruit door de lagere olieprijzen; Electrabel, Mastercard en Colruyt groeien.

Statutaire omzet 2025 (miljoen euro)
#VennootschapOmzet 2025Verschil
1Toyota Motor Europe€ 39.760 mln-4%
2PFIZER SERVICE COMPANY€ 36.844 mln+2%
3Janssen Pharmaceutica€ 21.788 mln-4%
4ExxonMobil Petroleum & Chemical€ 19.897 mln-13%
5TotalEnergies Petrochemicals & Refining€ 15.523 mln-17%
6Eurelec Trading€ 13.391 mln+8%
7Cargill€ 13.354 mln+9%
8Electrabel€ 13.083 mln+19%
9Mastercard Europe€ 9.632 mln+16%
10Colruyt Food Retail
Niet vergelijkbaar met 2024
€ 7.970 mln+101%
Grootste nettowinsten 2025 (miljoen euro)
Vennootschap20252024
Electrabel€ 5.000 mln€ 7.850 mln
UCB Pharma€ 4.240 mln€ 947 mln
ExxonMobil Petroleum & Chemical€ 3.292 mln€ 1.311 mln
Société Anonyme de Participation et de Gestion€ 2.696 mln€ 46 mln
Anheuser-Busch InBev€ 2.616 mln€ 320 mln
GlaxoSmithKline Biologicals€ 2.397 mln€ 2.193 mln
ATLAS SERVICES BELGIUM€ 2.283 mln€ 428 mln
Colruyt Group€ 2.146 mln€ 1.733 mln
Mastercard Europe€ 1.990 mln€ 1.404 mln
argenx€ 1.621 mln€ 296 mln
Grootste nettoverliezen 2025 (miljoen euro)
Vennootschap20252024
Engie Energy Services International-€ 1.074 mln-€ 471 mln
Worldline e-Commerce Solutions-€ 769 mln-€ 36 mln
Hino Motors (Europe)-€ 758 mln€ 59 mln
Syensqo Participations Belgique-€ 648 mln€ 210 mln
Catalent Gosselies-€ 183 mln-€ 32 mln
Godiva Belgium-€ 181 mln-€ 66 mln
LDz Compagnie franco-belge de distribution-€ 181 mln-€ 254 mln
Nyrstar Belgium-€ 160 mln-€ 284 mln
Atenor-€ 159 mln-€ 16 mln
DOMO INVESTMENT GROUP-€ 155 mln-€ 30 mln

De biofarma draagt de Belgische resultaten: UCB Pharma verviervoudigt zijn winst tot 4,2 miljard, argenx vervijfvoudigt de zijne, GSK Biologicals blijft boven 2 miljard. Aan de verlieskant gaat het om waardeverminderingen en herstructureringen bij dochters van internationale groepen, niet om operationele problemen.

Wie zorgt voor de jobs

88.659 vennootschappen publiceren een gemiddeld personeelsbestand voor 2025, samen 2.236.182 voltijdse equivalenten. De concentratie is extreem: 1.158 vennootschappen met 250 VTE of meer stellen 48% van dat totaal tewerk en realiseren 48% van de gepubliceerde omzet. De 45.473 vennootschappen met 1 tot 9 werknemers stellen samen minder mensen tewerk dan een zesde van de 1.191 grootste.

Boekjaar 2025 per klasse van aangegeven personeelsbestand
KlasseVennootschappenVTEGepubl. omzet
Geen personeelsbestand vermeld387.978—€ 35,8 mld
0 VTE13.5480€ 0,7 mld
1 tot 9 VTE45.473175.499€ 38,6 mld
10 tot 49 VTE21.361455.711€ 167,3 mld
50 tot 249 VTE4.802488.990€ 253,6 mld
250 VTE en meer1.1581.062.492€ 478,2 mld

De tien grootste werkgevers

Gemiddeld aangegeven personeelsbestand, boekjaar 2025
#VennootschapVTE 2025Verschil
1HR Rail
Spoorwegen
27.811+1%
2bpost
Post en logistiek
23.730-3%
3Randstad Belgium
Uitzendwerk
20.826-6%
4Colruyt Food Retail
Distributie
16.881+0%
5STIB
Openbaar vervoer
10.2780%
6Centrale der Werkgevers aan de Haven van Antwerpen
Haven van Antwerpen
10.219-2%
7Familiehulp
Thuiszorg
9.919-1%
8AIB
Technische keuring
8.853+4%
9Adecco Personnel Services
Uitzendwerk
8.440+0%
10GlaxoSmithKline Biologicals
Vaccins
8.371-4%

Spoor, post, uitzendwerk, distributie, openbaar vervoer: de rangschikking van de werkgevers lijkt op die van twintig jaar geleden. De uitzendbedrijven staan erin omdat hun uitzendkrachten meetellen in hun eigen personeelsbestand. GSK Biologicals is de enige industriële speler in de top 10.

Hoe gezond zijn de bedrijven?

Rovalta geeft 684.543 vennootschappen een score van 1 tot 5 op basis van hun solvabiliteit, liquiditeit, rendabiliteit en trend. Het verdict: bijna een op de twee (49%) scoort boven 4, een op de zeven (14%) onder 2. Het aandeel vennootschappen met een negatief eigen vermogen daalt, van 13,0% van de neerleggers in 2024 tot 12,0% in 2025, en het aandeel verlieslatende vennootschappen daalt ook. De bedrijven worden gezonder, met een kanttekening: wie laat neerlegt, in het najaar, is gemiddeld kwetsbaarder dan wie vroeg neerlegt.

Rovalta-gezondheidsscore, laatst beschikbare boekjaar
ScoreVennootschappenAandeel
4 tot 5 (gezond)337.61549,3%
3 tot 4158.20723,1%
2 tot 396.04214,0%
1 tot 2 (kwetsbaar)92.67913,5%

Per gewest: 9,1% van de Vlaamse vennootschappen scoort onder 2, tegenover 12,8% in Wallonië en 14,2% in Brussel. De Z-score van Altman plaatst 29% van de vennootschappen in de gevarenzone: dat weerspiegelt de vele ondergekapitaliseerde kleine vennootschappen en voorspelt geen wanbetaling. Slechts 2.134 vennootschappen vermelden RSZ-achterstallen in hun jaarrekening.

Het register in 2026

2.059.556 ondernemingsnummers, 1.974.478 actief, 1.196.562 rechtspersonen. De bv is de standaardvorm in België geworden: 45% van de rechtspersonen, ver voor de vzw en de nv. Opvallend in het register: de 112.954 verenigingen van mede-eigenaars, de derde ‘rechtsvorm’ van het land, zijn geen ondernemingen.

Actieve rechtspersonen per gewest
GewestVennootschappenAandeel
Vlaanderen688.00657,6%
Wallonië274.09522,9%
Brussels Hoofdstedelijk Gewest183.59115,4%
Zetel onbekend49.5594,1%
Actieve rechtspersonen per rechtsvorm
RechtsvormVennootschappen
Besloten vennootschap (bv)539.407
Vereniging zonder winstoogmerk (vzw)141.342
Vereniging van mede-eigenaars (vme)112.954
Naamloze vennootschap (nv)78.414
Bvba (oude vorm, niet omgezet)72.545
Buitenlandse entiteit70.802
Commanditaire vennootschap (commv)53.299
Zonder rechtspersoonlijkheid28.409
Vennootschap onder firma (vof)24.770
Gewone commanditaire vennootschap (gcv)14.467

Hoe we hebben geteld

  • Elke vergelijking tussen twee boekjaren steunt op een vast panel: de 575.449 vennootschappen die voor 2024 neerlegden, een afgesloten boekjaar. Zonder constante groep vermengt een verschil de evolutie van de vennootschappen met de intrede van nieuwe in de berekening. 82,4% van het panel legde vandaag neer voor 2025. Meet de volledigheid niet als neerleggingen 2025 gedeeld door neerleggingen 2024: die verhouding telt vennootschappen mee die niet in het panel zitten en geeft 88%, zeven punten te veel. Het panel laat de sinds 2024 opgerichte vennootschappen weg, en die welke niet meer neerleggen: het beschrijft de economie die doorgaat. Oprichtingen en faillissementen worden apart geteld, op het register.
  • Bronnen: KBO Open Data en de Balanscentrale van de NBB, goed voor 7.485.569 neerleggingen van 685.955 vennootschappen, opgehaald op 22 september 2026. Boekjaar 2025 = afsluiting tussen 1 januari en 31 december 2025; er ontbreekt nog ongeveer 11% van de neerleggingen.
  • Neerleggingen met bedragen die onmogelijk zijn voor hun schema, werden uit alle berekeningen gehaald (meer dan 20 miljoen in een microschema, meer dan 500 miljoen in een verkort schema): een dertigtal neerleggingen, waaronder één met 12 miljard brutomarge, EBITDA en winst voor het vorige boekjaar.
  • Omzet en personeelsbestand staan alleen in de volledige schema’s en in een deel van de verkorte; 70% van de neerleggingen over 2025 zijn microschema’s. Afwijkende personeelscijfers werden geweerd en de schommelingen in het personeelsbestand worden niet besproken.
  • De sectoren steunen op de hoofdactiviteit in de KBO, die voor een kwart van de neerleggers ontbreekt.
OpmerkingEen analyse van openbare gegevens, geen voorspelling. De gezondheidsscores en de Altman-zones zijn statistische indicatoren, berekend op de neergelegde jaarrekeningen. Ze zijn geen kredietrating en geen oordeel over een individuele vennootschap.

Lees ook: Belgische start-ups: wat hun jaarrekeningen echt vertellen, dezelfde methode toegepast op jonge bedrijven die met durfkapitaal zijn gefinancierd.